کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از روش های بسیار مهم در علم دندانپزشکی ، با کاربرد زیبایی دندان ها مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است در واقع با این روش می توانیم علاوه بر بلندتر کردن دندانهایمان ،آنها را سفید کنیم و به دندان فرم دهیم .پزشک با استفاده از ماده ترمیم کننده بر روی سطح دندان عمل زیباسازی دندان را انجام می دهد در این روش هیچ نیازی به تراش دندان نمی باشد و در علم دندانپزشکی یک روش بی ضرر با  ماندگاری بالا  محسوب می شود .یکی از کاربردهای بسیار مهم کامپوزیت ونیر علاوه بر زیبایی دندانی ، پر کردن دندان ها می باشد .

انواع ونیر دندان

انواع ونیر دندان شامل ونیر رزین کامپوزیتی ،ونیر سرامیکی و ونیر لومینرز می باشد.

 • رزین کامپوزیتی : کاربرد این ونیر برای شکستگی دندان ها ، پر کردن ها و یا ترک های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از قیمت مناسب ترین ونیر ها محسوب می شود .
 • سرامیکی : از لحاظ جنس دندانی و دوام دندانی بسیار مناسب است و با توجه به رنگ مناسب دندان ها زیبایی خاصی به دندان ها می بخشد .
 • لومینرز :از خانواده ی ونیر سرامیکی محسوب می شود و برای استفاده از این روش نیاز داریم دندان ها تراش داده شود .

کامپوزیت ونیر

مزیت لمینت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیتی

 • استحکام و مقاومت لمینت سرامیکی بسیار بالا می باشد با ماندگاری بالا.
 • لمینت سرامیکی دارای رنگ طبیعی دندانی است که باعث شده که بسیار شبیه دندان های طبیعی باشد به گونه ای که افراد متوجه این تغییرات نمی شوند .
 • یکی از مزایای لمینت سرامیکی مقاوت در برابر مواد خوراکی رنگ دار مانند قهوه ، چای و … می باشد و حتی شما بعد از کشیدن سیگار یا استفاده از مواد خوراکی رنگ دار خیالتان از بابت دندانهایتان راحت است .
 • در صورت انجام زیبایی دندان به وسیله ی لمینت سرامیکی مقدار بسیار کمی از دندان تراش داده می شود .

نقاط ضعف لمینت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیتی

 • مدت زمانی که ساخت، لمینت سرامیکی می شود طولانی تر از ونیر کامپوزیتی است زیرا برای ساخت لمینت سرامیکی حتماً باید در لابراتوار دندانپزشکی انجام شود و حداقل دو جلسه زمان لازم است در صورتی که شما با یک جلسه می توانید ونیر کامپوزیتی را انجام دهید .
 • به دلیل زمان بیشتری که صرف چسبیدن دندان ها می شود هزینه لمینت سرامیکی گران تر است .
 • در صورت هر گونه شکستگی در دندان ها اگر به روش لمینت سرامیکی انجام شده باشد حتماً باید تعویض کنید و نمی توانید ترمیم کنید.

افراد مناسب برای لمینت دندان

در صورتی که دندانها با مشکلاتی چون فاصله های بین دندان ها ،شکستگی دندان ، لب پریدگی دندان ، لک های ایجاد شدن بر روی دندان ها و یا پرکردن دندان می توانند از لمینت دندان استفاده کنند با استفاده از این روش می توانیم علاوه بر داشتن دندانهای زیبا و مرتب مشکلات دندانی خود را درمان کنیم در صورتی که دندان ها دارای مشکلات حادتر باشد پزشک از روش ارتودنسی استفاده می کند .در بعضی مواقع لمینت دندان انجام نمی شود که عبارتست از :

 • هنگامی دندان سالم نباشد بیمار باید قبل از هر گونه اقدام برای لمینت ،دندان ها درمان کند.
 • در صورتی که ساختار پایه ای دندان ضعیف باشد انتخاب لمینت مناسب نیست.
 • برای انجام لمینت دندان باید مینای دندان مناسب برای لمینت دندان باشد در غیر این صورت انجام لمینت دندانی مناسب نمی باشد .
 • اگر بیمار عادت دارد دندان های خود را مرتب بر روی هم فشار دهند لمینت دندان مناسب نیست زیرا باعث شکستگی دندان یا ترک برداشتن دندان می شود .
 • در صورتی که دندان ها بسیار نا مرتب باشد یا کج باشد بهتر است اول درمان به وسیله ی ارتودنسی انجام شود سپس لمینت دندان انجام شود .

ونیرکامپوزیتی

روش انجام لمینت سرامیکی در دندانپزشکی

در دو جلسه انجام می شود که عبارتست از :

 1. در جلسه ی اول در گام نخست دندانپزشک بعد از معاینه دندان ها به بیمار اطلاعات دقیق و کافی در مورد دندان ها و اقداماتی که باید انجام شود توضیح می دهد و سپس به صحبت های بیمار گوش می کند تا انتظارات بیمار را در مورد دندان هایش بداند و بعد از آن با توجه به رنگ دندان های بیمار اندازه و شکل دندان را انتخاب می کند . مرحله بعدی قالب گیری دندان است که دندانپزشک بتواند مدل دقیقی از دندان بسازد در لمینت های موقتی روی دندان مواد چسبانده می شود و با توجه به دندان مقداری از دندان تراش داده می شود .
 2. در جلسه ی دوم در صورتی که از لمینت موقت برای دندان استفاده کرده باشیم در ابتدای جلسه لمینت موقت برداشته می شود دندانپزشک معمولاً بعد از مطمئن شدن از رضایت بیمار مرحله ی چسباندن لمینت دندان را آغاز می کند ( توجه داشته باشید هر گونه تغییر قبل از مرحله ی چسباندن لمینت دندان باید انجام شود )و بعد از آن به وسیله ی محلولی اسیدی دندان را تمیز می کند و سپس چسب باندینگ بر روی دندان زده می شود و بعد از آن قسمت های اضافی سیمان تمیز می شود و بعد از آن از نخ استفاده می شود و در انتها دندان ها پولیش داده می شود .

هزینه کامپوزیت ونیر دندان

دونوع ونیر داریم که به صورت ونیر سرامیکی غیر مستقیم و کامپوزیت ونیر مستقیم است با توجه به نوع انتخاب ونیر مستقیم یا غیر مستقیم هزینه توسط دندانپزشک اعلام می شود .

 • ونیر سرامیکی غیر مستقیم :ونیر سرامیکی غیر مستقیم در دو جلسه انجام می شود و حتماً باید در لابراتوار دندانپزشکی مرحله ی قالب سازی آن انجام شود و به دلیل دوام و ماندگاری بالایی که دارد دارای هزینه ای بالاتر نسبت به دیگر دندان ها می باشد هزینه آن برای هر دندان محاسبه می شود .
 • ونیر کامپوزیتی مستقیم : در روش ونیر کامپوزیتی مستقیم دارای ماندگاری کوتاه تر بین 5 تا 7 سال است و در یک مرحله با چسباندن مواد به مینای دندان انجام می شود و هزینه آن نسبت به ونیر سرامیکی غیر مستقیم کمتر می باشد .

توجه داشته باشید برای هزینه دقیق تر ونیر سرامیکی یا کامپوزیتی لازم است حتماً به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با بررسی دیگر دندان های شما بتواند قیمت را دقیق تر به شما اعلام کند .

طول عمر کامپوزیت ونیر

یکی از سوال هایی که بیشتر افراد قبل از انجام کامپوزیت ونیر از پزشک خود می پرسند درباره ی طول عمل کامپوزیت ونیر است . در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که ماندگاری کامپوزیت ونیر به موارد مختلفی از جمله بهداشت و ترک کردن عادات غذایی ( ناخن جویدن ، قروچه کردن  ) بستگی دارد و هر چه قدر مراقبت باشید به همان اندازه طول عمر کامپوزیت ونیر بیشتر خواهد شد و جالب است بدانید کامپویت ونیر یکی از با دوام ترین درمان های پزشکی محسوب می شود به همین دلیل است زمان خاصی را نمی توان اعلام کرد و جزء درمان هایی است که نیاز به تعمیر و تعویض ندارد و نوعی درمان دائمی محسوب می شود و این خود یکی از ویژگی های خوب و مفید این نوع عملیات محسوب می شود .بهتر است در صورت انجام کامپوزیت ونیر سالیانه به دندانپزشکی مراجعه کنید تا پزشکتان معاینه کلی از دندانهای شما داشته باشد .

سوالات متداول کامپوزیت ونیر

لمینت دندان مناسب تر است یا کامپوزیت ونیر ؟

معمولاً پزشک بعد از معاینه دندان های شما می تواند بهترین مشاوره را به شما بدهد تا تصمیم گیری کنید ، تصمیم گیری نوع عملیات به دندان های شما بستگی دارد در صورتی که پوسیدگی دندان و یا شکستگی زیاد باشد لمینت مناسب تر است در غیر این صورت می توانید کامپوزیت ونیر انجام دهید.

برای لمینت دندان چند جلسه لازم است؟

در روش کامپوزیت ونیر یک جلسه لازم است و برای لمینت سرامیکی تا 10 روز زمان لازم است .

آیا لمینت دندان باعث تخریب دندان های طبیعی می شود ؟

خیر زیرا لمینت دندان هیچگونه پوسیدگی و تخریب دندان را به همراه ندارد و جزء دندان های طبیعی دندان محسوب می شود .

آیا لمینت دندان باعث مقاومت بیشتر دندان می شود ؟

لمینت به هنگامی که بر روی دندان ها قرار می گیرد مقاوت دندان را افزایش می دهد و علاوه بر ظاهری زیبا بر استحکام دندان هم می افزاید ولی این موضوع دلیل بر این نمی شود که از مراقبت دندان کاسته شود لازم است به هنگام لمینت دندان مراقبت نیز افزایش پیدا کند.

 بعد از لمینت جرم گیری نیاز است ؟

بله ،جرم گیری دندان یعنی پاکسازی دندان که برای دندان مفید است خصوصاً هنگامی که فرد دندان هایش را لمینت می کند بعد از جرم گیری رنگدانه های ایجاد شده بر روی دندان از بین می رود و باعث پاکیزگی و درخشندگی بهتر دندان می شود .

در چه مواقعی از روش درمانی کامپوزیت ونیر نمی توان استفاده کرد ؟

بهتر است تحت هر شرایطی قبل از تصمیم گیری به دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندان هایتان بررسی شود .بعد از بررسی در صورتی که دندان ها ریشه ی ضعیفی داشته باشد و یا فرد دارای عادت های ناپسندی مانند قروچه داشته باشد پزشک روش لمینت را برای درمان مناسب نمی داند و لازم است از روش دیگری مانند کامپوزیت ونیر استفاده شود .

خدمات دکتر آیتی متخصص ایمپلنت  عبارتست از

لمینت دندان

کامپوزیت دندان

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر آیتی ایمپلنتولوژیست

ارسال پاسخ