جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان به درمانى كه جهت برداشتن جرم هايی که بر روی دندان ها ایجاد شده است گفته ميشود و یکی از نیازهای ضروری برای بهداشت دهان محسوب می شود و در صورتی که فرد اين درمان را انجام ندهد باعث عوارض و مشکلات حاد تری چون تکثیر باکتری ها در داخل بدن و در نتیجه موجب بیماری های داخلی می شود .

جرم گیری دندان  توسط وسیله ای  بنام كاويترون كه با سرى هاى مخصوصى كه اصلا حالت سوراخ كردن ويا برداشتن  ندارد جرم ها را بر ميدارد مكانيزم عمل اين سرى ها لرزش (vibration)است كه به كمك اسپرى اب انجام ميشود در نتيجه هيچ ضررى براى دندان ندارد  واگر درصورت نياز از انجام ان خودارى شود در اينده موجب لقى دندان ودر نهايت منجر به كشيده شدن دندان ميشود.

یکی از سوالات رایجی که عموماً از دکتر آیتی پرسیده می شود مرتبط با درد جرم گیری است که آیا جرم گیری درد دارد ؟ در پاسخ به این دسته از عزیزان باید گفت كه اگر بموقع وقبل از تحليل لثه انجام شود  خیر ، درد ندارد ولى اگر اين جرم ها ساليان زيادى مانده باشند وباعث تحليل ( عقب نشينى ) لثه شده باشند بعد از جرم گيرى، دندان حساس خواهد شد  البته در اين شرايط جرم گيرى با بى حسى انجام ميگيرد.در واقع عامل اصلى  درد بعد از جرم گيرى، تحليل لثه ناشى از وجود جرم ها بوده اند ، نه انجام جرمگيرى،زيرا جرم ها با نشستن روى  دندان باعث تحليل لثه شده وريشه ها بدون پوشش لثه شده وبا جرم هاى پر از باكترى پوشانده مى شوند  وبا برداشتن جرم ها ريشه دندان لخت مانده وچون مينا ندارد به سرما وگرما و شيرينى حساس مى شود.

چه زمانی نیاز به جرم گیری است ؟

به هنگامی که جرم بر روی دندان های شما کاملاً مشخص باشد و البته بهتر است در این زمینه از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید زيرا امكان دارد خودتان متوجه نباشيد. توصیه می شود برای رعایت بهداشت دهان هر نه ماه یک بار جرم گیری را انجام دهید و در صورتی که بهداشت به صورت مداوم انجام شود (استفاده از مسواک و نخ دندان ودهان شويه و واتر جت )  ديرتر نياز به جرم گيرى خواهيد داشت مگر در شرایطی که دوباره دندان ها دارای جرم شود .

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

  • بعد از جرم گیری دهان خود را با محلول آب نمک دو یا سه بار در روز شست و شو دهید .
  • توصیه می شود بعد از جرم گیری مخصوصاً در روز اول از خوردن مواد خوراکی رنگ دار مانند قهوه خودداری کنید .
  • مسواک زدن صحیح به صورت مرتب انجام شود .
  • استفاده از نخ دندان الزامی است.

خدمات دکتر آیتی عبارتست از

لمینت دندان

کامپوزیت دندان

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر آیتی ایمپلنتولوژیست

ارسال پاسخ