ترمیم کانال ریشه ای

ترمیم کانال ریشه ای

هنگامی که شما در مورد یک کانال ریشه فکر می کنید، احتمالا یک درمان دندانپزشکی دردناک را پیش بینی می کنید که نیاز به بهبودی دارد. یک کانال ریشه معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک مشکل وجود دارد مانند التهاب یا عفونت، که می تواند منجر به پوسیدگی دندان، دندان شکسته یا نیاز به ادامه درمان آن شود. رفتن به کانال ریشه کمک می کند تا از درد و احتمال ابتلا به آبسه جلوگیری شود. برای بسیاری از مردم، این روش بدون دردسر است، اما عوارض کانال ریشه خطر جراحی و درک آنها قبل از اینکه شما جراحی کنید کمک می کند تا شما را آماده برای دوره بهبود کند. خوشبختانه این روش همیشه به همان اندازه دردناک نیست که شما انتظار داشته باشید و می توانید به زودی به فعالیت های روزمره خود باز گردید.

از آنجایی که یک کانال ریشه شامل تمیز کردن و تعمیر ریشه دندان است، احتمال دارد که در روزهای بعد از عمل درد ایجاد شود. این ممکن است از یک درد خسته کننده به درد شدید تبدیل شود ، با این حال، اگر برخی از باکتری ها پس از تمیز کردن کانال باقی بمانند، می تواند رشد کند و به درد منجر شوند.

ترمیم کانال ریشه ای

در بعضی موارد، شما ممکن است بیش از یک ریشه داشته باشید که مشکلاتی را ایجاد می کند. اگر یکی از کانال ها از دست رفته باشد، باکتری ها می توانند باقی بمانند، که می تواند نیاز به یک کانال ریشه ای تکراری داشته باشد. داشتن جراحی دوم در همان منطقه، کمی بیشتر درگیر است، زیرا دندانپزشک شما باید پرها و هر تاج و یا ایمپلنت را که برای قرار گرفتن در ریشه دندان قرار داده شده اند، حذف کند.

ترک خوردگی

ترک خوردگی ناشی از ریشه دندان شما یکی از عوارض کانال ریشه است که می تواند منجر به رشد باکتری ها و امکان درمان بیشتر شود. اگر دندانپزشک شما ترک خوردگی  در ریشه دندان شما را متوجه نشود، آن منطقه را در معرض مجدد باکتری در منطقه قرار می دهد.

مواد ضعیف

با گذشت زمان، مهر و موم داخلی در طی یک کانال ریشه می تواند موجب تخریب شود، که اجازه می دهد تا باکتری ها به ریشه دندان شما منتقل شوند. این یک عارضه است که دندانپزشک شما احتمالا به شما هشدار می دهد تا بتوانید مراقبت مناسب از منطقه را برای جلوگیری از این یا کاهش روند انجام دهید. با این حال، در برخی موارد، ترمیم معیوب رخ می دهد و اجازه می دهد تا باکتری ها به کانال ها بازگردند.

چکار باید بکنم

هنگامی که شما یک کانال ریشه دارید، مهم است که آن را با یک تجربه دندانپزشک با تجربه انجام این روش در یک محل معتبر انجام دهید. دستورالعمل های پس از مراقبت را با دقت فراوان برای ترویج شفای مناسب انجام دهید. در صورت هر گونه نگرانی و مشکلات احتمالی در کانال ریشه و در صورت موفق نبودن کانال ریشه ای بهتر است پزشک خود را مطلع کنید تا درمان بدتر نشود .

عصب کشی

یک کانال ریشه درمان برای تعمیر و ذخیره دندان بسیار آسیب دیده یا آلوده است. این روش شامل حذف قسمت آسیب دیده دندان (پالپ)، تمیز کردن و ضد عفونی شدن آن و سپس پر کردن و آب بندی آن است. علل شایع در مورد پالپ دندان ترک خورده، حفره عمیق، درمان تکراری دندان به دندان یا تروما است. اصطلاح “کانال ریشه” از تمیز کردن کانال ها در ریشه دندان می آید.

انتظارات از کانال ریشه ای

اگر فکر می کنید به یک کانال ریشه نیاز دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. تعدادی از مراحل وجود دارد که در طی چند بازرسی اداری اتفاق می افتد.

  • اشعه ایکس : اگر دندانپزشک مظنون شما ممکن است به یک کانال ریشه نیاز داشته باشد، او ابتدا اشعه ایکس را بررسی می کند و یا اشعه های موجود را بررسی می کند تا نشان دهد کجا فشرده شده است.
  • بیهوشی : بیهوشی موضعی برای دندان آسیب دیده است. برخلاف باور عمومی، یک کانال ریشه بیشتر از یک پر شدن نیست.
  • یک سوراخ ساخته شده و پالپ دندان بیمار برداشته شده است.
  • پر کردن : ریشه هایی که باز شده اند (برای خلاص شدن از پالپ بیماری) با مواد گوتاپرکا پر شده و با سیمان مهر و موم شده است.

مراقبت بعد از ترمیم کانال ریشه ای

دندان درمان شده و ترمیم شده می تواند طول عمر با مراقبت مناسب را سپری کند. کانال های ریشه دارای میزان موفقیت بالا هستند. در اینجا چند راه برای مراقبت از دندان های شما پس از یک کانال ریشه وجود دارد:

  • تمرین بهداشت دهان و دندان خوب ، مسواک زدن دو بار در روز و حداقل یکبار نخ بخیه. مراقبت از دندان ها می تواند به جلوگیری از مشکلات آینده کمک کند.
  • معاینات مکرر دندان توسط دندانپزشک
  • تمیز کردن توسط دندانپزشک
  • اجتناب از جویدن غذاهای سخت ، جویدن غذاهای سخت مانند یخ می تواند دندان ها را شکست دهد و می تواند به کانال های ریشه آسیب برساند.

ارسال پاسخ