بهداشت دهان

بهداشت دهان

شما دلایل زیادی مانند لبخند زدن ، صحبت کردن و جویدن برای حفظ دندان و لثه های خود دارید . تحقیقات جدید نشان می دهد که بیماری لثه می تواند منجر به مشکلات دیگر بدن، از جمله افزایش خطر بیماری قلبی شود. خوشبختانه، راه های ساده ای برای نگه داشتن دندان های قوی و سالم از دوران کودکی تا پیری وجود دارد.که عبارتند از :

  • نیمی از تمام کودکان بین 12 تا 15 ساله دارای حفره دندانی هستند .مراقبت های دندانی باید از همان ابتدای کودکی انجام شود شما می توانید نوزادتان را با دستمال مرطوب یا یک برس بسیار نرم از همان ابتدا تمیز کنید و از دو سالگی به بعد به کودکتان مسواک زدن را یاد بدهید.
  • به اندازه کافی نه بیش از اندازه از فلوراید استفاده کنید که می تواند به پیشرفت سلامت دندان های شما کمک بسیاری کند و موجب تقویت مینای دندان شما شود . بسیاری از خمیر دندان و شستشوی دهان نیز حاوی فلوراید هستند. باید به اندازه کافی در بچه های کوچک استفاده شود نه بیش از اندازه زیرا بیش از حد آن می تواند لکه های سفید بر روی دندان ایجاد کند .
  • توصیه می شود برای بهداشت دهان هر روز 2 بار از مسواک استفاده شود و شب ها قبل از خواب حتماً از نخ دندان استفاده کنید این روند می تواند از بیماری لثه و پوسیدگی دندان و یا مشکلات دیگر جلوگیری کند .
  • مسواک باید 3 تا 4 بار در سال عوض شود.
  • برخی از افراد نیاز است از مسواک های ویژه برای بهداشت دهان خود استفاده کنند و برخی از افراد مسن تر با وجود مشکلاتی که دارند شاید نتوانند از مسواک استفاده کنند در این هنگام پزشک توصیه می کند که از مسواک برقی برای تمیزی دندان هایشان استفاده کنند .

به طور کلی بهداشت دهان برای سالم نگه داشتن دندان و لثه بسیار مهم و ضروری است و در صورت هر گونه مشکل یا آسیب بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا مانع از آسیب دیگر دندان ها شوید .

ارسال پاسخ