باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان، به معنای استفاده از مواد رزینی است که هم رنگ دندان می باشند. به این دلیل که مواد استفاده شده به دندان می چسبند و محکم می شوند، این روش باندینگ دندان نامیده می شود. باندینگ اغلب جنبه زیبایی دارد و باعث بهبود ظاهر دندان و تغییر رنگ آن می شود. این روش هم چنین برای رفع فضای خالی میان دندان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. درمواقعی که لثه تحلیل می رود، برای محافظت از ریشه دندان، روش باندینگ نیز توصیه می شود.

کاربرد باندینگ دندان

باندینگ دندان، جهت رفع مشکلات زیر استفاده می شود:

-ترمیم پوسیدگی دندان ها

-ترمیم دندان های ترک خورده

-بهبود ظاهر دندان هایی که تغییر رنگ پیدا کرده اند

-کشیده تر شدن دندان ها

-تغییرشکل دندان ها

-محافظت از ریشه دندان ها (در صورت تحلیل لثه ها)

باندینگ دندان، آمادگی خاصی ندارد. دندان پزشک، رنگ ماده رزین استفاده شده را متناسب با رنگ دندان بیمار انتخاب می کند. دو نوع باندینگ دندان وجود دارد: باندینگ کامپوزیت مستقیم و باندینگ کامپوزیت چسبنده

در روش باندینگ کامپوزیت مستقیم، دندان پزشک از کامپوزیت های هم رنگ دندان برای پر کردگی، ترمیم پوسیدگی و یا رفع فضای باز میان دندان ها استفاده می کند. این مواد مستقیما بر روی دندان قرار داده می شوند.

در روش باندینگ کامپوزیت چسبنده، بر خلاف روش قبلی، به یک دندان متصل و بیشتر به منظور زیبایی و به همراه روکش دندان و یا لمینیت استفاده می شود. بعد از اینکه دندان پزشک، رنگ مناسب را برای دندان شما انتخاب می کند، سطح دندان را با محلول اسیدی زبر می کند، و بعد از پاک شدن محلول، رزین بر ری دندان ها قرار می گیرد و شکل مورد نظر و دلخواه به دست می آید.

از جمله مزایای باندینگ می توان به این مورد اشاره کرد که، باندینگ به نسبت سایر روش ها از جمله ونیر، نیازی به حذف مینای دندان ندارد.

مراقبت های بعد از باندینگ دندان

دندان ها بعد از باندینگ مانند دندان های طبیعی به مراقبت نیاز دارند، رعایت کردن بهداشت به سلامت دندان های شما و داشتن لبخندی زیبا تر کمک می کند. بهتر است بعد از باندینگ، حداقل روزی 2 بار دندان های خود رامساک بزنید. مسواک زدن یکی از بهداشتی ترین افدامات در حفظ سلامتی دندان های شماست.

از آنجایی دندان ها بعد از باندینگ، به اندازه سابق محکم نیستند، از جویدن مواد سفتی باعث آسیب دندان ها می شوند، خودداری کنید.

ارسال پاسخ