ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان روشی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد . در گذشته استفاده از دندان مصنوعی تنها روش موجود بود که نه تنها درمان قطعی نبود بلکه برای فرد مشکلاتی مانند مشکل در جویدن ، تغییر صدا می شد که روش مناسبی نبود . همچنین دارای دوام و ماندگاری نبوده و فرد زیبایی دندان های خود را از دست می داد . با به وجود آمدن ایمپلنت دندان نه تنها مشکلات رایج قدیمی برطرف شد بلکه باعث زیبایی دندان ها می شود.

موارد استفاده از ایمپلنت دندان

 1. از دست رفتن دندان باعث ایجاد فاصله بین دندان های اطراف ان می شود.
 2. وجود فاصله بین دندان های اطراف دندان های از دست رفته
 3. در صورتی که همه دندان های یک طرف فک از دست رفته باشد.

میزان موفقیت ایمپلنت دندان

عوامل مختلفی در موفقیت این روش کاشت موثر می باشد . در صورتی که ایمپلنت درست انجام شود و فرد مراقبت های لازم بعد از جراحی را انجام دهد میزان موفقت بالا می باشد. طبق تحقیقاتی که اخیرا درباره روش ایمپلنت دندان انجام شده است درصد موفقیت 95 درصد گزارش شده است. باید توجه داشت قبل از انجام ایمپلنت فرد از سلامتی کامل برخوردار باشد . در صورتی که8 سابقه بیماری داشته باشید یا در حال حاضر به بیماری براکسیسم ( سایش دندان ها) ، دیابت مبتلا باشید انجام ایمپلنت دندان توصیه نمی شود. در غیر اینصورت بیماری بر جراحی تاثیر گذاشته و میزان موفقیت آن را کاهش می دهد.

زمان مناسب ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان به دلایلی از جمله کشیدن یا افتادن دندان می باشد . بهترین زمان ایمپلنت دندان بلافاصله بعد از افتادن یا کشیدن دندان می باشد. در این موارد ایمپلنت در حفره دندان از دیست رفته قرار می گیرد.  فقط در مواردی شامل از دست رفتن دندان های پشتی که داراری چند ریشه می باشد باید بعد از 6 هفته صبر کرد.

مزایای ایمپلنت دندان

 1. در این روش مانند گذاشتن پروتز ثابت نیاز به تراش دادن دندان های اطراف نیست در نتیجه آسیبی به آنها وارد نمی کند.
 2. مانند دندان طبیعی عمل کرده و مانند دندان مصنوعی مشکلی در جویدن ایجا نمی کند.
 3. دندان جدید دارای دوام و ماندگاری در طولانی مدت می باشد .

افراد مناسب برای ایمپلنت دندان

همه افرادی که از سلامت کامل در بدن و دندان ها برخوردار هستند می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. قبل از جراحی باید با پزشک متخصص درباره شرایط بدنی و سوابق بیماری هایی که داشته اند درمیان بگذارند.

امکان پس زدن ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نوعی جراحی پیوند عضو خارجی به دهان می باشد . سوالی که برای بیشتر افراد پیش می آید اینست که آیا امکان پس زدن دندان پیوند خورده وجود دارد. در جواب باید گفت امکان پس زدن دندان در حالت عادی وجود ندارد زیرا جنس ایمپلنت دندان از فلز تیتانیوم بوده که با بدن سازگار می باشد . در صورتی که مورادی به شرح ذیل به وجود آید باعث پس زدن ایمپلنت دندان می شود:

 1. عدم جراحی صحیح و اصولی
 2. آسیب به دندان ( در اثر فشار یا ضربه ) ایمپلنت بعد از جراحی
 3. عدم فیکس شدن دندان در محل خود
 4. پروتز نامناسب
 5. عدم رعایت بهداشت دندان بعد از ایمپلنت دندان

نحوه ایمپلنت دندان

در ابتدا موضع مورد نظر بی حس می شود تا فرد دردی را احساس نکند. در صورتی که فرد نیاز به جراحی پیوند استخوان داشته باشد قبل از ایمپلنت این عمل انجام می شود . انتخاب نوع ایمپلنت به بیمار و شرایط او بستگی دارد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

 1. بعد از جراحی تا یک روز دندان های خود را مسواک نزنید.
 2. بعد از ایمپلنت نباید تا 8 ساعت دندان های خود را بشورید.
 3. یک روز بعد از جراحی از مایع دهان شویه مانند کلرهگزیدین 3 بار در روز استفاده کنید.
 4. برای نوسیدن مایعات از نی استفاده نکنید تا به دندان فشار وارد نشود.
 5. تا یک روز بعد از جراحی از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید و حدالمقدور از مایعات استفاده کنید.
 6. از دندان ایمپلنت شده مانند دندان های طبیعی مراقبت کنید برای این کار از برس و نخ دندان مخصوص ایمپلنت استفاده کنید در غیر این صورت باعث عفونت در لثه می شود.
 7. در سه روز بعد از جراحی فرد نباید سیگار بکشد و نوشیدنی های گرم بخورد.
 8. نوشیدنی های حاوی الکل بعداز جراحی مناسب نمی باشد.

محدودیت در ایمپلنت دندان

افرادی که دارای بیماری متابولیک پیشرفته و خاص هستند یا مشکلات استخوانی دارند انجام کاشت ایمپلنت دندان مجاز نمی باشد. در صورتی که با وجود این بیماری ها شخص اقدام به انجام ایمپلنت دندان کند امکان عدم موفقیت بسیار زیاد می باشد .در صورتی که فرد دارای بیماری خاص باشد باید با مشورت پزشک متخصص اقدام به درمان کند. همچنین برای افرادی که دچار بیماری قلبی و فشارخون هستند با تجویز پزشک متخصص مانعی برای ایمپلنت نمی باشد و می توان این جراحی را انجام داد.

مراجعه به پزشک بعد از ایمپلنت دندان

یکی از سوالاتی که اغلب برای افراد می آید اینست که بعد از انجام ایمپلنت دندان نیازی به مراجعه به دندانپزشک می باشد؟ در جواب باید گفت ایمپلنت نوعی دندان مصنوعی مانند دندان طبیعی می باشد که نیاز به کنترل و مراقبت دارد . بنابراین مراجعه به پزشک در طول سال یک یا 2 بار ضروری می باشد تا از سلامت دندان اطمینان حاصل شود. فرد نیز باید بهداشت دهان و دندان خود مخصوصا دندان کاشت را رعایت کند تا درمان موفقیت آمیز باشد. همچنین ماندگاری دندان کاشت توسط ایمپلنت به نوع جراحی با توجه به تخصص دندانپزشک و مراقبت های لازم توسط فرد دارد. در صورت رعایت موارد فوق ایمپلنت عمرزیادی داشته و مانند دندانهای طبیعی فرد تا طولانی مدت باقی می ماند.

سن مناسب ایمپلنت دندان

انجام ایمپلنت دندان برای افراد بالای 18 سال امکان پذیر می باشد زیرا در این سن فرد به رشد کامل در فک و دندان رسیده است. به همین خاطر ایمپلنت دندان برای سنین پایین پیشنهاد نمی شود. اگر در این از ایمپلنت استفاده شود امکان آسیب رساندن به دندانها وجود خواهد داشت.

استفاده اولیه از ایمپلنت های دندانی برای حمایت از پروتز دندان است. ایمپلنت های دندانی مدرن از استخوان سازی استخوان، فرایند بیولوژیکی استفاده می کنند که در آن استخوان ها به سطح مواد خاص مانند تیتانیوم و برخی از سرامیک، به هم متصل می شوند. ادغام ایمپلنت و استخوان می تواند بارهای فیزیکی را برای چندین دهه بدون شکست در نظر بگیرد.
برای جایگزینی دندان، یک انتهای ایمپلنت برای اولین بار ایمپلنت با یک پیچ آستنیتی ایمن می شود. سپس یک تاج (پروتز دندانی) به انتهای سیمان دندانی، یک پیچ کوچک یا با انتهای یک قطعه در هنگام ساخت، متصل می شود. ایمپلنت های دندانی نیز به همان شیوه می توانند برای حفظ یک پروتز دندان چند دندان یا به صورت یک پل ثابت یا پروتز متحرک استفاده می شود.

چگونه ایمپلنت های دندان کار می کنند؟

از آنجا که ایمپلنت ها متصل می شوند، آنها پایدار برای دندان مصنوعی هستند. پروتزها و پلهایی که به ایمپلنت نصب شده اند در دهان شما لغزش پیدا نخواهند کرد.از مزیت های بسیار مهم ایمپلنت دندان هنگام  صحبت کردن و غذا خوردن است و همچنین بالارفتن اعتماد به نفس در افراد است .و اینکه این جاذبه امن باعث می شود پروتزها و پل ها  و همچنین تاج های فردی که بر روی ایمپلنت قرار می گیرند ،طبیعی تر از پل ها یا پروتز های معمولی باشند.
برای بعضی از مردم، پل های عادی و پروتزها ، به علت لکه های درد، خم شدن و یا کمرنگ شدن به راحتی ممکن نیست.
برای دریافت ایمپلنت، شما باید لثه های سالم و استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت داشته باشید. شما همچنین باید متعهد شوید که این سازه ها را سالم نگه دارید. مراقبت های دقیق دهان و دندانپزشکی منظم برای موفقیت درازمدت ایمپلنت های دندانی بسیار مهم است.

ایمپلنت ها معمولا گران تر از روش های دیگر جایگزینی دندان هستند، و اکثر بیمه های حقیقی معمولا کمتر از 10 درصد هزینه ها را پوشش می دهند.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندان بر اساس کاربرد و روش استفاده دسته بندی و به کار گرفته می شود که در این مقاله به صورت مختصر توضیح خواهیم داد .

 • ایمپلنت های ساب پریواستیل

این نوع از ایمپلنت بر روی استخوان فک قرار می گیرند در این حالت لثه بر روی آن قرار می گیرد و همانند داربست فلزی عمل می کند تا بتواند دندان ، و تاج را نگه دارد .این نوع از ایمپلنت هنگامی استفاده می شود که بخواهیم ایمپلنت تک مرحله ای انجام دهیم و یکی از بهترین مزایای ایمپلنت های ساب پریو استیل نگه داشتن دندان مصنوعی برای اشخاصی که ارتفاع استخوانی ندارند مناسب است .

 • ایمپلنتهای اندواستیل

ایمپلنتهای اندواستیل بر استخوان فک فرو برده می شود تا بتواند مستحکم باشد روشی دو مرحله ای محسوب می شود و بهترین جایگزین برای بریج و دندان های مصنوعی متحرک است و انوع مختلفی دارد که عبارتست از پیچی ، استوانه ای ، صاف و تیغه دار

 • ایمپلنت های دندان دو مرحله ای

یکی از روش های رایج استفاده از ایمپلنت های دو مرحله ای است در این روش جراحی داخل استخوان فک صورت می گیرد و سپس به وسیله ی بخیه بسته می شود تا از فشار و التیام استخوان های اطراف جلوگیری شود سپس مرحله ی دوم آغاز می شود تا اباتمنت و ترمیم انجام شود .

 • ایمپلنت تک مرحله ای

این روش دارای قطعه ای بلند تر است که در داخل استخوان فک جایگذاری می شود که بعد از جایگذاری مقداری از آن از لثه بیرون می زند و بعد از دوره التیام می توان اباتمنت و تاج را بدون نیاز به جراحی دیگری انجام داد به طور کلی در یک مرحله انجام می شود .

به طور کلی تفاوتی بین ایمپلنت تک مرحله ای و دو مرحله ای وجود ندارد و طبق تحقیقات صورت گرفته هر دو روش از لحاظ نتیجه موفقیت، یکسان است و این پزشک است که تشخیص می دهد که برای دندان های شما از کدام روش استفاده کند .

سوالات متداول ایمپلنت دندان

آیا ایمپلنت دندان دردناک است ؟

روش انجام ایمپلنت با بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار به هنگام جراحی احساس درد نمی کند ولی بعد از انجام جراحی بیمار احساس درد دارد که با مصرف دارو های مسکن می تواند آسان باشد.

بعد از جراحی ایمپلنت دوره ترمیم چه مدت طول خواهد کشید ؟

در افراد متفاوت خواهد بود دربرخی بیماران بعد از جراحی نیازی به داروهای مسکن ندارند و در برخی دیگر نیاز است داروهای مسکن مصرف کنند .برای ترمیم بهتر نیاز است مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی رعایت کنید.

مدت زمانی که طول می کشد ایمپلنت دندان انجام شود چقدر است ؟

به طور کلی سه ماه طول می کشد تا ایمپلنت انجام شود .

آیا ایمپلنت از نظر شکل ظاهری با دندان واقعی متفاوت است ؟

خیر ، ایمپلنت همانند دندان واقعی است و از نظر عملکردی همانند دندان طبیعی است و شما به خوبی می توانید  صحبت کنید ، غذا بخورید .

روکش ایمپلنت چگونه است ؟

درگام نخست باید بتوانیم به پزشکمان اعتماد کنیم و با خیال راحت دندان هایمان را به دست او بسپاریم و خیالمان راحت باشد تا پزشک با توجه به تجربه ای که دارد بهترین برند را برایمان استفاده می کند .و در کل روکش ایمپلنت باید به گونه ای باشد که بعد از چند سال پوسیدگی دندان در مجاور دندان ایمپلنت شده رخ ندهد .

آیا بعد از ایمپلنت دندان ،لبخند ما واقعی به نظر می رسد ؟

بهتر است به این ایمان برسید که ایمپلنت همانند دندان طبیعی است و هیچ تفاوتی با دندان های طبیعی شما ندارد و شما هر آن چه که با دندان های طبیعی خود انجام می دهید با ایمپلنت هم می توانید انجام دهید و لبخند شما همانند قبل خواهد بود .

خدمات دکتر آیتی متخصص ایمپلنت  عبارتست از:

لمینت دندان

کامپوزیت دندان

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر آیتی ایمپلنتولوژیست

ارسال پاسخ