آمالگام دندان

آمالگام دندان

آمالگام دندان، یکی از رایج ترین موادی است که در پرگردگی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. پرکردگی با آمالگام، پرکردگی با نقره نیز نامیده می شود.

آمالگام چیست؟

آمالگام، ترکیبی (الياژى) از مواد خوب  و مرغوب پر کردن دندان است که در چند سال گدشته مورد استقبال قرار گرفت. آمالگام محتوی نقره، جیوه، روی و مس می باشد.

امروزه مواد همرنگ دندان جهت ترمیم دندان استفاده می شوند. در نتیجه، آمالگام دندان به نسبت گذشته کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. آمالگام نسبت به سایر مواد، ارزان قیمت تر ولى مقاوم تر  است. پرکردگی دندان با آمالگام برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال، مناسب می باشد.

دلیل استفاده از جیوه در آمالگام چیست؟

جیوه باعث نرم و سازگار شدن مواد پرکردنی می شود. جیوه، ماده ای است که به طور طبیعی در محیط وجود دارد. جیوه در اثر حرارت و گرما، تبدیل به گاز شده و با سایر مواد ترکیب می شود. این ماده در هوا، غذا ویا حتی آبی که مصرف می کنیم، وجود دارد. اما میزان جیوه موجود در آمالگام بسیار کمتر از میزان جیوه ای است که ما در معرض آن هستیم.

آیا حساسیتی نسبت به آمالگام دیده شده است؟

در موارد نادر، واکنش های حساسیتی نسبت به جیوه موجود درآمالگام مشاهده شده است. پر کردن دندان در افرادی که نسبت به این ماده حساسیت دارند، با مواد دیگری انجام می شود.

افرادی که بیشتر در معرض جیوه هستند- به خصوص در کارشان- و یا افرادی که غذاهای دریایی بیشتری مصرف می کنند، ترجیح می دهند که دندان های خود را با مواد دیگری پر کنند. نوع دیگری از آمالگام وجود دارد که حاوی جیوه کمتری است و در مقابل، از مس بیشتری تشکیل شده است.

دندان پزشکان از مواد دیگری برای ترمیم دندان ها استفاده می کنند، از جمله، کامپوزیت رزین ويا پرسلن. آمالگام به نسبت رزین و یا پرسلن استحکام بیشتری دارد، اما کامپوزیت ها مواد هم رنگ دندان هستند وزيبايى بهترى دارنددر صورت ساییدگی مواد، و یا پوسیدگی پر کردگی، آمالگام برداشته و تعویض می شود.

خدمات دکتر آیتی عبارتست از

لمینت دندان

کامپوزیت دندان

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر آیتی ایمپلنتولوژیست

ارسال پاسخ